top of page

הדפסת חולצות - רוצים לדעת קצת יותר?

מהי הדפסה על חולצות ? איך מדפיסים על חולצות? ואיך בוחרים את שיטת להדפיס?

הדפסה על חולצות כשמה כן היא- יצירת גרפיקה על גבי חולצה או טקסטיל.  להדפסה יכולות להיות כל מני סיבות: עיטור ויופי, פרסום , מזכרת ייחוד קבוצתי ועוד, אבל את זה אתם בטח יודעים כבר. מה שרוב האנשים לא יודעים הוא כיצד מתבצע התהליך, או יותר נכון התהליכים, משום שכיום קיימות דרכים שונות לייצר הדפס על גבי חולצות.   

 

אז איך זה קורה? ולמה בכלל צריך לדעת?

קודם כל, הכרת שיטות ההדפס יכולה להשפיע על הבחירה שלנו בשיטת הייצור. לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות, ולכל עבודה יש צורך להתאים את שיטת ההדפסה על מנת שתענה על הצרכים של הלקוח- גם מבחינת איכות העבודה, אבל גם מבחינת עלות העבודה והכדאיות.

אז ככה: דפוס משי, סובלימציה, טרנספר, הדפסת פלקס ופלקס מדפיס חותך,  והדפסה ישירה. בטוח שמעתם מתישהו חלק מהמושגים הללו, אבל גם אם לא, ננסה להסביר מה כל אחד מהם אומר ולמה הוא משמש.

******

דפוס משי- שיטת הדפסת החולצות העתיק והוותיקה מכולן. בשיטה זו יוצרים שבלונה על גבי רשת פוליאסטר צפופה (גלופה), ודרך שבלונה זו מעבירים דיו אל הבגד. היתרונות של הדפסה זו הם בעיקר בעלויות הנמוכות בהדפסת כמות גדולה של חולצות. לעומת זאת כאשר הכמויות נמוכות הדבר מייקר את ההדפסה משום שעלות הכנת הגלופה היא יקרה ומתחלקת על כמות נמוכה יותר של הדפסות. כמו כן, בשיטת דפוס זו ההדפסה נעשית בצבע אחד כל פעם ולכן יש צורך לפרק את הגרפיקה למספר גלופות (בהתאם לכמות הצבעים שבה) ואז משלמים על כל צבע בנפרד- דבר שמייקר את ההדפס כאשר מדובר בריצות הדפסה קצרות.

*******

סובלימציה- שיטת הדפסה חדשה, המבוססת על הדפסה דיגיטלית (ממדפסת) והעברה בחום אל הבגד. התהליך אינו כולל הכנת גלופות, אלא, הדפסה בדיו מיוחד על גבי נייר ואז הדיו מועבר בחום אל הבגד. היתרון הגדול של השיטה הזו הוא בכך שניתן לייצר הדפסים צבעוניים בעלות נמוכה יחסית לדפוס המשי, במיוחד בכמויות קטנות ובינוניות. לעומת זאת החיסרון הגדול של הדפסה זו הוא בכך שהיא ניתנת לביצוע רק על גבי בדי פוליאסטר בהירים.

*******

הדפסת טרנספר- גם זו שיטה דיגיטלית להדפסה, אבל בעוד שבסובלימציה רק הדיו עובר לחולצה, בשיטת הטרנספר הנייר שעליו מודפסת הגרפיקה מודבק כולו לחולצה בחום. היתרון שבשיטה זו הוא היכולת לבצע אותה גם על בדים כהים (בשונה מהסובלימציה), אך לעומת זאת העמידות של ההדפסה היא נמוכה מאוד וכבר לאחר כמה כביסות היא תתחיל להיהרס. 

*******

הדפסת פלקס- בסוג הדפסה זה אנו חותכים אפליקציה מיוחדת בצורה של הגרפיקה ואותה אנחנו מטביעים בחום על גבי החולצה. היתרונות הגודלים של צורת הדפסה זו הם האיכות של ההדפסה והעמידות של ההדפס. הפלקס מייצר מראה איכותי ויפה שלא נהרס עם הזמן והכביסות ושומר על הצבע והמראה שלו לאורך זמן רב. לעומת זאת התהליך הוא ברובו ידני, ההדפסים הם בצבע אחד (או שילוב של מספר פלקסים בצבעים שונים) ולא כל גרפיקה יכולה להיות מודפסת- גרפיקה עדינה בעלת פרטים רבים תהיה קשה ליישום, והתהליך מתאים בעיקר לעבודות קטנות שנדרשת בהן רמת איכות גבוהה.

******

פלקס דיגיטלי (מדפיס חותך)- הפלקס המודפס הוא למעשה שידרוג של הפלקס הרגיל- הוא מגיע בצבע אחיד (לבן) ועליו אנו מדפיסים את הגרפיקה. לאחר מכן הוא עובד לחיתוך צורני שמנקה את שאריות החומר סביב ההדפס, ואז הוא מועבר בחום אל החולצה. היתרון של שיטה זאת הוא בכך שאין צורך להיות מוגבלים בסוג הבד או בצבעו, ואין צורך לחלק את הגרפיקה לצבעים כאשר רוצים הדפס צבעוני. לעומת זאת שיטה זו יקרה יותר מהשיטות הקודמות ומתאימה למי שרוצה הדפס צבעוני ואיכותי.

******

הדפסה ישירה- שיטת הדפסה חדשה (שהתחילה בישראל) ובה למעשה מדפסת מיוחדת מדפיסה את קובץ הגרפיקה מהמחשב על החולצה. הדבר מאפשר לקבל הדפסה צבעונית שלגרפיקה מורכבת שקשה או אי אפשר להדפיס בשיטות האחרות. לעומת זאת השיטה הזו הרבה יותר יקרה משאר צורות ההדפסה והיא לא מבוצעת על חולצות שעשויות פוליאסטר (דריפיט למשל).

 

 

דפוס משי
סובלימציה
פלקס
bottom of page